Forum klasy III T

Forum jest przeznaczone tylko dla klasy 3 Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Ogólnokształcacych i Zawodowych "Ekonomik" w Limanowej :D


#1 2008-05-17 18:16:24

pawel

Administrator

Zarejestrowany: 2008-03-12
Posty: 96
Punktów :   

PO

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa- to zespól czynności ratunkowych okresowo zastępujących czynności serca i płuc, gdy nastąpiło zatrzymanie ich funkcji.
Podstawowe czynności ratownicze na miejscu wypadku: utrzymanie drożnych dróg oddechowych, podtrzymanie oddychania i krążenia krwi poszkodowanego.
BLS- jest działaniem bez zastosowania, jakiego kolwiek sprzętu i przyrządu ratowniczego za wyjątkiem maseczki do sztucznego oddychania. Celem BLS jest utrzymanie odpowiedniej wentylacji i krążenia krwi poszkodowanego do czasu do czasu, gdy do akcji ratunkowej przystąpi fachowa służba.
Na BLS składa się: ocena stanu pacjenta, sztuczne oddychanie, masaż serca.
Zasady postępowania na miejscu wypadku: ocena sytuacji i bezpieczeństwa; pierwsza pomoc; opieka nad poszkodowanym; przekazanie inf o poszkodowanym.
Czynności pierwszej pomocy to: szybkie badanie wstępne poszkodowanego; wezwanie służb ratunkowych; likwidacja stanów zagrożenia życia; dokładne badanie poszkodowanego; zaopatrzenie obrażeń; układ w pozycji bezpiecznej; ochrona poszkodowanego przed warunkami atmosferycznymi.
Pozycja boczna ustalona: ułożenie kończyny górnej pod kontem prostym; położenie drugiej kończyny w poprzek klatki piersiowej; podgięcie kolana i ułożenie stopy na podłożu; odwrócenie poszkodowanego w swoim kierunku; ułożenie ręki ofiary pod policzkiem w celu utrzymania odchylenia głowy.
Schemat resuscytacji: ocena sytuacji-> zapewnienie bezpieczeństwa-> sprawdzenie czy poszkodowany oddycha-> udrożnienie dróg oddechowych-> sprawdzenie czy poszkodowany oddycha-> oddycha( ułożenie w pozycji bocznej) nie oddycha( wezwanie służb ratunkowych; sztuczne oddychanie; masaż serca)
Zaopatrując ranę brzucha nie wolno: wprowadzać do brzucha wypadających narządów; usuwać ciała obcego; podawać ofierze niczego do picia i jedzenia.
Szybkość gojenia się rany zależy od: czasu, jaki upłynął od zranienia do zaopatrzenia; od narzędzia, jakim się skaleczono; okoliczności zranienia; lokalizacji rany; innych czynników.
Urazy kości: złamanie- przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Podział: otwarte, zamknięte. Podział na szparę złamania: skośne, spiralne, poprzeczne, zkawalkowanie kości. Objawy złamania: nagły ból, obrzęk, wzrost temp ciała, krwawienie, zwichniecie lub skręcenie kości.
Rodzaje unieruchomienia: tymczasowe, trwale, zew, wew.
Podstawowe zasady celowania: zgrać przyrządy celownicze; strzałowi towarzyszy podrzut i odrzut; im większa średnica naboju tym silniejszy podrzut i odrzut; z otwartych przyrządów celowniczych celuje się w dolny środek krawędzi czarnego pola pierścienia tarczy; płynne ściąganie języka spustowego; rytm oddychania.
Zasady zachowania się na strzelnicy: wszystkie czynności wykonuje się na komendę; broń można załadować na linii otwarcia ognia; po załadowaniu brnie nie można zmieniać stanowiska i postawy; nie wolno pozostawić broni bez nadzoru; przed opuszczeniem stanowiska należy rozładować broń.


Masz jakieś pytania, propozycje pisz do administratorów postaramy sie pomóc.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.figodesign.pun.pl www.podrozuj.pun.pl www.kielich.pun.pl www.game.pun.pl www.tawernagothic.pun.pl